Wszelkie prawa do użytych utworów posiada Adrian von Ziegler 
IndeksCalendarFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Biblioteka Kultury

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Kostya
Informator

avatarPisanieTemat: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 9:22 am

Wpadłam na pewien pomysł, pisząc KP i odnosząc się do atrybutów Królewny Śnieżki w opisie jako pewnego żartu. Nasze postacie istnieją w świecie, który chociaż jest na początku swojego istnienia, przeżył już pewnego rodzaju przełomy, odkrywa technologię i rozwija się. Jak wiadomo na początku nie było źródeł pisanych, a słowo mówione i tutaj pojawia się mój pomysł.

Aby istniało społeczeństwo, potrzebna jest kultura, która będzie ich łączyć. Myślałam nad tym, abyśmy jako gracze odciążyli administrcję w World Buildingu, urozmaicili świat w jakim żyją nasze postaci i stworzyli Bibliotekę Kultury. Jakie opowieści snują matki dzieciom, czym straszą jeśli są niegrzeczne? Jakiego typu rozrywki preferują ludzie na danych terenach, jak wyglądają zabawki w różnych zakątkach tegoż świata, przecież Elae muszą różnić się w sposobie wychowania dzieci od Bestii.
Jakie są zwyczaje, śluby, pogrzeby? Może różnią się zależnie od bóstwa, a może od kręgu kulturowego?

Co z pieśniami, mamy bohaterów jak Rolanda czy Cyda? Co śpiewa się po karczach wątpliwej jakości? W co grają znudzeni żołdacy Bifrostu?

Jaki ubiór panuje, jaka moda? Bo w samych opisach w KP widzę niezwykłe rozbieżności, zaczynając od kamizelki na guziki (guziki przytrzymujące odzież pojawiły się dopiero w XIII wieku, o kamizelkach nie wspomnę) po suknie z koronkami*. Więc co jest typowe? Bo wiadomo, nawet w najbardziej prymitywnych kulturach jest pewien sposób noszenia się. Warto określić co wtopi się w tłum, a co przyciągnie wzrok. Co jest w dobrym guście i w modzie, co pokazuje status. Przecież nie musi to być nic typowego.

Na pewnym etapie średniowiecza długie włosy u kobiet uznawano za przejaw statusu społecznego i bogactwa, więc doczepiano włosy z końskich ogonów dla przedłużenia warkoczy. Później kobiety chowały włosy całkowicie pod chustami. U autora serii Gry o Tron, w jednym mieście modne było noszenie sukni odsłaniającej jedną pierś, a w innym czegoś w rodzaju indyjskiego sari. Jak to jest z nami? Mamy przynajmniej 4 różnice wg. rasy, a przecież mieszkańcy nadmorskich osad będą żyli inaczej i mieli inne historie niż ci z miasta czy z gór.

Co sądzicie o takim projekcie? Oczywiście nikt nie mówi na już. Po prostu jakiś podział (tutaj słodkie oczka do administracji, aby nam powiedzieli ile i jakie kręgi kulturowe możemy stworzyć), do którego będziemy tworzyć elementy kultury.

*Tutaj nie zarzucam niczego autorom, dla jasności, po prostu przykład
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Ylva
Berserk

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 11:23 am

Jestem jak najbardziej za o ile oczywiście administracja wyrazi chęci i zgodę

Problem z ludźmi jest taki:
Cytat :
Miasto można określić mianem ostatniej ostoi ludzkości. Obecnie mieszkańcom nie jest znane żadne inne miejsce wystarczająco bezpieczne, by móc się tam osiedlić.
Tak więc nie zróżnicujemy kultury ludzkiej bo na terenie jednego miasta (i paru wsi) nie będzie AŻ tak dużych różnic kulturowych. Z rozmowy z administracją oraz z czytania forum wiem, że wzorowano je pod wczesnośredniowieczną kulturę wikingów (cudownie ogólne pojęcie). Tak więc różnice pomiędzy ewentualnymi częściami ludzkiego społeczeństwa powinny być takie jak między Danami, Szwedami czy Waregami w tamtym okresie - niewielkie, tak na prawdę głównie w ubiorze i biżuteria ze względu na różnice występowania materiałów i środowisko. Jednak wierzyli wciąż w to samo.
Ludzie powinni więc nosić stroje wzorowane na wczesnym średniowieczu - opisanie tego dla mnie nie będzie problemem jeśli jest taka potrzeba bo i tak powinnam wreszcie uporządkować swoją wiedzę z rekonstrukcji, to samo tyczy uzbrojenia
Pytanie na ile też chcemy iść w inspiracje historią (Chociażby filmy Marvela luźno inspirowane mitologią nordycką) a na ile w replikę jej (rekonstrukcje historyczne).


Co do ras nie będących ludźmi: Elea i mały lud to dla mnie Changeling: The Dreaming niech więc noszą zwiewne koronkowe suknie które na pewno nie są utkane ludzkimi dłońmi i które w rękach ludzi rwałyby się i niszczyły. Niech noszą może stroje wzorowane na późne średniowiecze, albo idą w klimaty reformacji angielskiej gdzie powszechne był już dwuczęściowe suknie z gorsetami (o ile czegoś teraz nie pomyliłam).

Bestie: tu chodzą mi po głowie naprawdę różne pomysły, ale najpierw je ogarnę zanim zacznę pleść głupoty na których się ledwo znam (Bizancjuuuum).


Ad chusty: to był mężatki i dotyczyło to nie tylko późnego, ale i wczesnego średniowiecza na terenach słowiańskich. Jak było z krajami kultury wikińskiej to nie ręczę, poszukam źródeł i mogę się wypowiedzieć
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Kostya
Informator

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 11:27 am

Nie zróżnicujemy bądź wręcz przeciwnie. Jeśli to ostatnia ostoja, to równie dobrze może to być tygiel kulturowy, gdzie zachowały się pewnego rodzaju tradycje typowe np. dla jakiejś dzielnicy, mimo, że już nikt nie pamięta dlaczego tak właściwie jest. Wszystko tak na prawdę zależy tutaj od tego w jaką stronę idziemy i dlaczego to ma tak wyglądać, skąd to się wzięło.

_________________

INFORMATORRELACJEDOBYTEK
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Ylva
Berserk

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 11:31 am

W sumie racja. Nawet to sobie teraz wyobraziłam.
Wtedy przydałyby się podtypy dla ludzi - jakiegoś rodzaju "klany", ot po prostu wyjaśnienie do jakiej grupy kulturowej należą
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Duncan
Hersir

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 1:20 pm

W historii mojej postaci nawet podałem ziemie i lud je zamieszkujący wzorując się mniej-więcej na mieszaninie kultur muzułmańsko-azjatyckich.
Cytat :
Ahmann Shakul, człowiekiem z wieloma tajemnicami, pochodził z całkowicie drugiej strony znanego nam świata, z ziem plemion Har'dir, które wielbią Niake i oddają jej hołd już od wielu generacji. Operują oni swoim własnym językiem, a ziemie, które zamieszkują podzielili między rody, ród Shakul jest jednym z tych mniej licznych.
Dużo miejsca do popisów, fakt, że mieszkanie poza miastem nie jest bezpieczne nie znaczy, że nie możliwe.

Cytat :
podstawy filozofii rushkush mówiły, że emocje i ból są niczym wiatr, więc powinieneś być jak drzewo, pozwól wiatrowi się wygiąć, niech przeleci i pogna w swoją drogę.
Cytat :
trening rushkush nie był widowiskowy, było to ciągłe powtarzanie tych samych ruchów, kolejno, z pięściami, z mieczem oraz z włócznią. Duncan płynnie, z wpojoną dokładnością i łatwością przechodził kolejno z jednej na kolejną pozycje.
Cytat :
- Pozwól swojemu staremu opiekunowi przeprowadzić z tobą poranny trening po raz ostatni, od dziś już nie jesteś UnNiaka'Rush, stałeś się Niaka'Rush, wojownikiem świętej Niaki.

Mam kilka kwiatków, które tworzą swego rodzaju inną kulture, coś a'la orient/bliski wschód.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Kostya
Informator

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 1:39 pm

A no właśnie, Kostya ma orientalny wygląd i śmiało jej przodkowie mogli pochodzić z krain opisanych przez Duncana. Warto by to uporządkować w jakiś sposób.

_________________

INFORMATORRELACJEDOBYTEK
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Duncan
Hersir

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 1:41 pm

Bez odzewu administracji nie ruszymy niczym.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Selphin
Baronessa

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 1:47 pm

Jesteśmy jak najbardziej za! Rozmawialiśmy o tym pomyśle i jednogłośnie uznaliśmy, że to świetna inicjatywa - bylebyście tylko nie wyjechali za daleko w przeszłość - pół tysiąca lat wstecz myślę, że będzie dobrym wyznacznikiem czasowym. Na dniach zorganizujemy wam do tego miejsce w odpowiednim dziale. ^-^

_________________
"Did you really think I wouldn't cheat
just because I was already winning?"
Relacje
Dobytek
Mieszkanie
Komnaty
Theme
Voice
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Ylva
Berserk

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 1:49 pm

Bardziej byśmy chyba prosili o określenie granic: co nam wolno a co nie. Czyli czy mamy opisywać ludy poza znanym nam teraz światem, oraz czy te ludy dalej istnieją czy też ostatnia ostoja ludzkości jest tu.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Kostya
Informator

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 2:04 pm

I ile kręgów kulturowych zakładacie

_________________

INFORMATORRELACJEDOBYTEK
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Duncan
Hersir

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 2:06 pm

Kocham kreować światy i cywilizacje, czekam na temar
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Selphin
Baronessa

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 2:09 pm

Okej. To zrobimy tak - tutaj możecie zgłaszać wszelkie pytania i wątpliwości, my to z adminami zbierzemy i w pierwszym poście nowego wątku zamieścimy odpowiedzi.

_________________
"Did you really think I wouldn't cheat
just because I was already winning?"
Relacje
Dobytek
Mieszkanie
Komnaty
Theme
Voice
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Kostya
Informator

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 2:19 pm

1. Czy obrządki powinny być podzielone przez grupy czy bogów?
2. Ile kultur przewidujemy? Elae, Bestie, Mały Lud, mieszkańcy miasta w typie Nordów, orientalna kultura?

Bo zakładałam, aby każdy temat biblioteki zawierał wg. "kultury" takie tematy:
1. Narodziny i wychowanie dzieci (różnice w obrządkach)
+ Podejście do kobiet w ciąży i porodu (np. Spartanie traktowali śmierć kobiety podczas porodu/z powodu porodu jak śmierć na wojnie)
+ Dorastanie (przejście z dziecka do dorosłego, obrzędy związane)
+ Bajki i zabawki dla dzieci
2. Rasizm i podejście do innych ras i kultur, wolności seksualnej
3. Epickie powieści i historie dla dorosłych
4. Rozrywki dla dorosłych
5. Obrzędy:
+ Śluby, pogrzeby, święta
+ Tradycje rodzinne (kto jest głową rodziny, czy rodzina jest podstawową jednostką czy bardziej niż krew liczy się coś innego etc.)
+ Tradycje społeczne (podejście od nierządu, niewolnictwa etc.)
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Keeper
Książę

avatarPisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   Wto Mar 06, 2018 11:59 pm

Obrządki byłyby kreowane pod bogów.

W kwestii rozbicia... Zarówno Elae, ludzie, Mały Lud i Bestie mogą inaczej interpretować te obrzędki. Ale nie oznacza to, że rasa sama w sobie nie będzie posiadała świąt czy zwyczajów. Szczególnie tych powiązanych z narodzinami, funkcjonowaniem rodziny.

Mieszkańcy świata nie są Nordami. To tak, żebyście się nie ograniczali.... Bo to jest bardziej rozbudowane. c;
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Biblioteka Kultury   

Powrót do góry Go down
 
Biblioteka Kultury
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: 
Kraina zabawy
 :: 
Dyskusje
-
Skocz do: