Wszelkie prawa do użytych utworów posiada Adrian von Ziegler 
IndeksCalendarFAQSzukajGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Informacje dodatkowe

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Selphin
Baronessa

avatarPisanieTemat: Informacje dodatkowe   Sob Mar 10, 2018 8:01 pm


Lingwistyka

» Obecnie najpowszechniejszym i praktycznie jedynym używanym językiem jest wspólny, który właściwie całkiem wyparł wszystkie pozostałe. Sam z kolei jest jedną wielką mieszanką języków ojczystych poszczególnych ras, przez co próżno się doszukiwać w nim szczególnego akcentu - jest ich tyle, ile posługujących się nim osób. Największy wpływ na rozwój wspólnego mieli z pewnością Ludzie, co można łatwo zauważyć choćby w zasadach gramatycznych, niezwykle podobnych do ojczystego języka tej rasy. Obecnie bardzo niewielka ilość osób posługuje się na co dzień swą rodzimą mową, a nawet jeśli - najczęściej jest to forma dość wypaczona, przesiąknięta zapożyczeniami. Są jednak kultury, które starają się pielęgnować swoje dziedzictwo. Przykładem są Dwory Elae, na których jednym z podstawowych elementów nauczania dzieci wysokich rodów jest ich ojczysty Lorgmai.

» Język Elae, nazywany też Lorgmai, przez wielu zostanie uznany za najpiękniejszy zarówno pod względem swego brzmienia, jak i samej budowy. Budowa słów, sposób mówienia i akcent przypominają nieco języki naszej Ameryki Łacińskiej (zwłaszcza hiszpański), choć wymowa jest nieco inna. Słowa wypowiada się dużo wolniej, w sposób melodyjny.
 Lorgmai często nazywany jest też językiem poetów - i faktycznie, jest do tego doskonały. Jest niezwykle opisowy i niejednoznaczny. Słowa, w zależności od użytej konstrukcji gramatycznej, kontekstu wypowiedzi, a nawet zabarwienia głosu mówiącego mogą przyjmować najróżniejsze znaczenia. Zamiast prostych zdań często używa się w nim rozbudowanych metafor i porównań, które my nazwalibyśmy homeryckimi. Idealny zarówno do sztuki, drobnych przekrętów i gier słownych.
 Co tyczy się zaś samej gramatyki, jest niezwykle skomplikowana. Samych czasów posiada co najmniej trzydzieści i właściwie nie da się doszukać żadnej pomocnej reguły w odmianie. Do tego dochodzą również konteksty, których również jest wiele, a które należy poznać, aby poprawnie posługiwać się pismem Elae. Alfabet ich jest z kolei dość podobny do alfabetu arabskiego. Biorąc pod uwagę to wszystko, nie można się raczej dziwić, że od pokoleń wszyscy Elae pilnie uczą się zasad swojego języka i przekazują je swoim pociechom. Gdyby raz został zapomniany, prawdopodobnie już nigdy nie można byłoby go ponownie złożyć w jedną całość. Tym bardziej, że przez wzgląd na mnogość znaczeń każdego słowa, prawdopodobnie nigdy nie uda się stworzyć wystarczająco dokładnego słownika - choć niektórzy wciąż próbują.

» Mowa Ludzi jest prawdopodobnie najwygodniejsza do powszechnego użytku - pewnie też dla tego miała tak silny wpływ na powstawanie języka wspólnego. Do tego stopnia, że przekazała mu także swój alfabet - ten z kolei wygląda jak uproszczona wersja cyrylicy.
 Język Ludzi to język konkretów. Nie ma w nim czasu na zabawę słowami, ale jednocześnie istnieje potrzeba jak najdokładniejszego opisu sytuacji, w jak najmniejszej ilości słów. Samo brzmienie języka... Nie jest wyjątkowe i nie można powiedzieć, by wyróżniało się czymkolwiek szczególnym. Komunikacja ma być przede wszystkim wygodna, a więc to samo tyczy się wymowy. Słowa są proste w wymowie, raczej krótkie. Mowa ludzi sprawdza się idealnie, gdy w grę wchodzi szybkość wydawania poleceń i reakcji. To wymarzony język wojaków, gdyż kieruje się starą zasadą - krótko, zwięźle i na temat.

» Brzmienie mowy Małego Ludu można by uznać za dość... Urocze. Słowa wymawia się na wysokiej tonacji, zwykle kładąc akcent na ostatnią sylabę. Zdania wymawia się dość szybko, a między poszczególnymi słowami nie ma praktycznie żadnych pauz. Również pismo nie posiada znaków interpunkcyjnych, a sam zapis przypomina nieco alfabet morsa. Przez niezwykłe podobieństwo do siebie kolejnych liter, bardzo łatwo popełnić w tym języku błędy ortograficzne.  
 W Kahitz - jak oficjalnie brzmi nazwa języka Małego Ludu - gramatyka jest bardzo prosta. Posiada on zaledwie trzy czasy, odmiana słów właściwie nie istnieje. Co jednak się tyczy bogactwa leksykalnego... Tutaj sprawa przedstawia się nieco inaczej. W Kahitz znaleźć można określenia na wszystko. Każdy wyraz oznacza coś innego, każda rzecz, każda czynność, wszystko musi mieć swą własną, unikalną nazwę. Istnieją księgi, w których spisane zostały tłumaczenia na język wspólny mowy Małego Ludu, lecz jest to wiele, wiele opasłych tomisk. Niektóre jednak zaginęły w bardziej lub mniej jasnych okolicznościach.

» Język Bestii jest prosty. Właściwie w ogóle nie posiada gramatyki, sama ilość słów również nie jest szczególnie imponująca. Brzmienie ma wyjątkowo ostre, występuje duża ilość "charczących" głosek, a porównać można by go z niemieckim. Najbardziej charakterystyczną cechą języka Bestii jest fakt, iż jest on wyjątkowo ekspresyjny. Ogromną rolę odgrywa tu mowa ciała, za pomocą której przekazywana jest większość informacji.
Języka Bestii nie można zapisać. Istnieją pogłoski, że w najgłębszych zakamarkach Nieprzebytej Puszczy znaleźć można glify, będące pismem używanym dawniej przez tę rasę, jednakże to tylko niezbadane plotki.

_________________
"Did you really think I wouldn't cheat
just because I was already winning?"
[You must be registered and logged in to see this link.]
Dobytek
Mieszkanie
Komnaty
Theme
Voice
[You must be registered and logged in to see this image.]
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 
Informacje dodatkowe
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Profesje i wymagane umiejętności dodatkowe
» Informacje i spis dotyczące postaci specjalnych.

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: 
Organizacja
 :: 
Kompendium
 :: Biblioteka Kultury
-
Skocz do: